Która forma prawna sprawdzi się najlepiej w przypadku zakładania firmy?

Home » BLOG » Podstawy » Która forma prawna sprawdzi się najlepiej w przypadku zakładania firmy?

jaka-forma-prawna-dla-firmy

Popularyzujący się trend na samodzielność wywołał zwiększone zainteresowanie, a nawet modę na zakładanie własnych firm. Odpowiedzialność za swoje obowiązki, chęć pracy na własny rachunek, brak szefa i indywidualne zarządzanie czasem skutecznie zachęcają kolejnych przedsiębiorców. Przed założeniem własnej działalności gospodarczej warto przemyśleć dostępne formy prawne, rozważając ich plusy i minusy.

W pierwszej kolejności przydatne jest zastanowienie się, czy firmę otworzymy sami, czy zdecydujemy się na partnerstwo wspólników w formie prawnej spółki.

Samodzielna działalność przeznaczona jest dla firm o mniejszym kalibrze. Ze względu na jednoosobową formę jest nią łatwo zarządzać i sterować. Najważniejsze decyzje podejmowane są w oparciu o jednego szefa, bez potrzeby uzgadniania ich z partnerami. Wygodna jest też szybkość w procesie zarządzania. Zdecydowany atut stanowi mniejsza ilość obowiązków formalno- prawnych przy jej zakładaniu.

Minusy zakładania jednoosobowej firmy

Minusem może być ryzyko podejmowane wyłącznie przez jedną osobę w sytuacjach spornych, kryzysowych. Nie ma możliwości rozłożenia zatem odpowiedzialności za rozwiązanie problemu na inne osoby. Szef musi również ręczyć majątkiem w przypadku klęski, nie tylko tym firmowym, ale również
i osobistym. Firmom zarządzanym jednoosobowo ciężej wkroczyć jest na szerokie rynki, dlatego ta forma zalecana jest dla małych przedsiębiorstw.

Dlaczego warto założyć spółkę

W kontraście do formy indywidualnej występują spółki z podziałem na osobowe (jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna oraz partnerska) oraz kapitałowe (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjna). Polegają one na zrzeszeniu osób lub kapitału w celu osiągania wspólnego celu gospodarczego.

Plusem tej formy prawnej jest ścisła współpraca pomiędzy poszczególnymi osobami odpowiedzialnymi za firmę. Kwestie problemów, inwestycji bądź podejmowanych decyzji mogą być równomiernie rozdzielane pomiędzy wszystkich ich członków, zaoszczędzając czas. Zarząd może uzupełniać się w kwestii zasobów, jakie wnosi do spółki, zarówno tych materialnych, jak i nie. Dodatkowo dobrze widziana jest praca zatrudnianych ekspertów z określonych branży w celu podniesienia jakości wykonywanych usług. Większym przedsiębiorstwom łatwiej jest również
o pozyskanie poważnych klientów, gdyż wzbudzają szersze zaufanie.

Wady spółek

Wadą współpracy na zasadzie spółki może być duża ilość rozszerzonych formalności, o które trzeba zadbać. Trudność może stanowić też forma zarejestrowania firmy. Problematyczne są sytuacje, w którym współpracownicy z trudem dochodzą do porozumienia w kwestiach kluczowych
i wspólnie muszą szukać zadowalających kompromisów.

Każda z dostępnych na polskim rynku form prawnych jest zasadna w określonych okolicznościach. W czasie wyboru tej odpowiedniej dla nas warto rozważyć dostępne aspekty, biorąc pod uwagę: wielkość firmy, ilość osób, które chce się zatrudnić, dostępne zasoby (kapitał, umiejętności) oraz przede wszystkim indywidualne predyspozycje, w zależności od tego, czy cenimy pracę w grupie, czy wolimy samotne wykonywanie zadań.
W każdym z przypadków warto wybrać siedzibę firmy w wirtualnym biurze, co znacznie upraszcza zakładanie działalności i pozwala na zmniejszenie jej kosztów.

Leave a Comment